| UPC | 798681699759 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | PMCX-300B-6B-LT-PCB |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Manganese Phosphate |
| Barrel Length | 6.75" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 30 |
| Length | 24.75'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 30 rd. Magazine |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:5" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Sights | 5.80 lbs |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
SIG SAUER MCX RATTLER LT 300BLK BLK 6″
SIG SAUER MCX RATTLER LT 300BLK BLK 6″
$2,499.99
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands





Reviews
There are no reviews yet.