| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.25 X 11.40 X 46.25 | |
| Height | 4.2500 | |
| Width | 11.4000 | |
| Length | 46.2500 | |
| CALIBER | 7.62X39MM | |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC | |
| RATE OF TWIST | 1:9.5″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.4 | |
| METAL COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | 13″ LIGHTWEIGHT HANDGUARD | |
| SIG FLATBLADE MATCH TRIGGER | ||
| AMBIDEXTROUS CONTROLS | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
SIG MCX SPEAR LT 7.62X39 16″ – 28RD FOLDING STK M-LOK COYOTE
SIG MCX SPEAR LT 7.62X39 16″ – 28RD FOLDING STK M-LOK COYOTE
$2,493.70
Out of stock
| UPC | 798681660889 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-16B-LT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 1-30RD |
| Length | 34.3'' |
| Magazine Included | 1 x 28-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | Ambi Safety |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.