The FN 510 Tactical carries an industry-first 22+1 rounds of 10mm Auto at the ready giving you the stopping power you need to face any scenario. But holding all the power and capacity doesn’t matter if you can’t put all those rounds on target so it’s made for pinpoint control – red dot-ready with a crisp trigger and unrivaled ergonomics. All the elements for a premium shooting experience are onboard purpose-built into the most commanding defensive pistol available.
FN 510 Tactical Handgun 10mm 15rd & 22rd Magazines (2) 4.71″ Threaded Barrel Black NMS Night Sights
FN 510 Tactical Handgun 10mm 15rd & 22rd Magazines (2) 4.71″ Threaded Barrel Black NMS Night Sights
$999.00
| UPC | 845737015596 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-101375 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.71" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 22 |
| Length | 12 |
| Model | FN 510T |
| Number of Magazines | 2 1-15 rd. and 1-22 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.1 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Slide |
| Shipping Weight | 4.3 |
| Sights | Suppressor Height Night Sights |
| Sights Type | Dovetail |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | .578″x28 |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands





Reviews
There are no reviews yet.