| PRODUCT SPECIFICATIONS: | |
| Dimension | 4.15 X 9.75 X 39.20 |
| Height | 4.1500 |
| Width | 9.7500 |
| Length | 39.2000 |
| CALIBER | 7.62X39MM |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC |
| RATE OF TWIST | 1:10″ |
| METAL FINISH | COLORED |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.5000 |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 37.2500 |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y |
| HINGED FLOORPLATE | N |
| SIGHTS | Y |
| STOCK COLOR | RED |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.8 |
| METAL COLOR | BLACK |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE |
| CHECKERING | N |
| RECOIL PAD | N |
| SWIVEL STUDS | Y |
| OTHER FEATURES: | 100% AMERICAN MADE |
| 1-30RD MAGAZINE | |
| MILLED FRONT SIGHT | |
| RUSSIAN RED FURNITURE | |
| BOLT HOLD OPEN SAFETY | |
| CHEVRON COMPENSATOR | |
| US PALM GRIP | |
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | |
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | |
| NO SALE TO ILLINOIS PICA |
CENTURY ARMS VSKA RUSSIAN RED – AK47 7.62X39 REDWOOD FURNITURE
CENTURY ARMS VSKA RUSSIAN RED – AK47 7.62X39 REDWOOD FURNITURE
$780.99
Out of stock
| UPC | 787450721784 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4335-N |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Model | VSKA |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 9.575 |
| Sights | Adjustable |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | Rifle |
| Length | 34.3 |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Package Height | 12.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.