This stock is 100% made in the USA from billet 6061 aluminum and provides you with the triangle stock look on your standard fixed stock trunnion stamped AKM. It features MILSPEC Type II Hardcoat anodized black and has 2 QD points on each side. It is lightweight but durable and solid as a rock and extremely comfortable on the shoulder. The stocks drop length is 8.75″ and it weighs 14oz. The rifle also features polymer upper and lower handguards and a unique birdcage flash hider specially designed for the 7.62×39 caliber round. Other features include the RH-10 style gas block and sight system, RAK 1 enhanced trigger for ultimate smoothness, extended mag release, and a bolt hold open safety lever. Each rifle ships with 1-30 round U.S. Palm mag. This VSKA rifle features a 16.5″ barrel with a 1:10 twist rate.
Century Arms (Limited Edition) VSKA Trooper AK-47 Rifle – Black | 7.62×39 | 16.5″ Barrel | Circle 10 AK Stock | A2 Style Flash Hider
Century Arms (Limited Edition) VSKA Trooper AK-47 Rifle – Black | 7.62×39 | 16.5″ Barrel | Circle 10 AK Stock | A2 Style Flash Hider
$656.69
Out of stock
| UPC | 787450662605 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4093-N |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 39.2000 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Yes |
| Sights | Open Rifle Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Package Height | 12.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 9.65 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands





Reviews
There are no reviews yet.