| UPC | 787450693135 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4317-N |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 34.3 |
| Model | BFT47 Core |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 10.1 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
CENTURY ARMS BFT47 7.62X39 BL/MAPLE 30+1
CENTURY ARMS BFT47 7.62X39 BL/MAPLE 30+1
$758.99
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands





Reviews
There are no reviews yet.